ADEX 2024: Azərbaycanın Deftech-i
Azərbaycanın özəl müdafiə şirkəti Deftech, 24–26 sentyabr tarixlərində Bakıda keçirilən ADEX 2024 – Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi çərçivəsində tandem tipli pilotsuz uçuş aparatı (PUA) modelinin iki versiyasını nümayiş etdirib. Şirkət həmçinin hazırda inkişaf etdirdiyi kamikadze PUA ailəsini və onların sınaq uçuşlarını əks etdirən videoları da təqdim edib.
“Bütün məhsullarımızla artıq bir ildən çoxdur ki, uçuşlar həyata keçiririk,” – deyə Deftech şirkətinin həmtəsisçisi Anar İskəndərov Janes nəşrinə bildirib. “Məqsədimiz 2025-ci ildə bazara təqdim edilə biləcək məhsul hazırlamaqdır. Kütləvi istehsal üçün isə sifariş olduqda işçi qüvvəmizi artırmalı olacağıq.”

ADEX 2024: Azerbaijan's Deftech
The Azerbaijani private company Deftech displayed two versions of its tandem unmanned aerial vehicle (UAV) at the Azerbaijan International Defence Exhibition (ADEX) 2024 show held in Baku from 24 to 26 September, as well as the family of loitering munitions it is developing and videos of most of them being flight tested.
“We've been flying for over a year now with all our products,” Deftech cofounder Anar Iskandarov told Janes . “We are aiming to have a product we can offer to market somewhere in 2025. For mass production we will need to build up manpower, once there is an order.”